2018 Long Beach Dragon Boat Festival

Race Results 2006

REVISED 8/2/2006
Race FINAL V.I.P. TEAMS A   Race FINAL MIXED III A   Race FINAL ELEMTARY SCHOOL  
Place Team Name Time Place Team Name Time Place Team Name Time
1 KNBC 01:15.13 1 CCSF 02:22.81 1 Belmont Shore Paddling Club 2 01:30.11
2 Team DPW 01:22.05 2 Holy C.R.A.P. 02:23.18 2 Belmont Shore Paddling Club 1 01:39.82
3 Chinese Daily News 01:22.68 3 S.O.Cow 02:26.64 3 San Marino Little Dragon 01:48.47
4 SCE Electric Dragon 01:23.30 4 Arizona Gila Dragons 02:34.06 4 Fireball 01:45.82
5 Cambodian Dragons 01:25.90 5 Killer Guppies 2 02:36.48
6 TECO 01:28.75 Race FINAL JUNIOR HIGH SCHOOL  
Race FINAL MIXED III A (B Group)   Place Team Name Time
Race FINAL V.I.P. TEAMS B   Place Team Name Time 1 Team Imua 02:47.18
Place Team Name Time 1 BAD YOUTH 02:26.76 2 Belmont Shore Paddling Club 02:49.73
1 FFDY 01:25.22 2 San Pedro Dragons 02:35.99 3 P.O.S.E.R.S. 02:52.85
2 CPAD 01:31.19 3 LA Thunder Dragons 02:36.27
3 FWSCA 01:34.60 Race FINAL HIGH SCHOOL  
Race FINAL MIXED III B   Place Team Name Time
Race FINAL OPEN   Place Team Name Time 1 BAD YOUTH 02:18.47
Place Team Name Time 1 Ripple Effect Furious 02:22.59 2 CYC H.S. 02:21.52
1 San Diego Dragon Boat 02:11.17 2 Davis Racing Dragons 2 02:22.99 3 Galileo Celestial Dragons 02:24.35
2 LARD 02:13.32 3 Lightwave 02:25.03 4 HOLY C.R.A.P 02:26.83
3 SF Bay Area Dragons 02:13.90 4 X-Generals 02:25.33 5 Mountain View High School 02:29.67
4 Phat Dragons 02:18.72 5 California Golden Dragons 02:27.74 6 Shoe City Dragonauts 02:30.07
5 Killer Guppies 02:19.27 6 Da Tribe 02:29.33 7 Phantom Dragons 02:34.57
6 Diesel Fish 02:19.68 7 Banana Nuts 02:38.33 8 Star Fish 02:43.82
7 Ripple Effect 02:21.52      
        Race FINAL MIXED III B (B Group)   Race FINAL HIGH SCHOOL (B Group)  
Race FINAL OPEN (B Group)   Place Team Name Time Place Team Name Time
Place Team Name Time 1 Aero Dragons 2 02:41.36 1 JAWs- Just Add Water 02:30.63
1 Team Imua 02:15.49
Race FINAL MIXED III C   Race FINAL COLLEGE  
Race FINAL WOMEN   Place Team Name Time Place Team Name Time
Place Team Name Time 1 NAC 2 02:34.38 1 Suen Feng Loong 02:18.56
1 San Diego Dragon Boat 02:23.61 2 Alpine 02:39.83 2 UCLA 02:18.98
2 LARD 02:32.63 3 SCE Electric Dragons 02:40.70 3 Davis Racing Dragons 1 02:20.66
3 CCSF/CAL/DAVIS 02:34.02 4 APCA3 02:43.58 4 Elements (UCI) 02:24.29
4 Aero Dragons/Ripple Effect 02:37.81 5 MCM Rowing Stones 02:47.95 5 Ripple College 02:24.64
5 BAD 02:39.28 6 CAAW 02:48.46 6 Cal Dragon Boat 02:25.80
6 Killer Guppies 02:42.20 7 Cerritos Dragonboat 02:52.14 7 Davis Racing Dragons 2 02:32.00
7 NAC Dragons 02:48.13       8 CCSF Dragon Boat 02:33.98
8 Space Dragons 02:48.76 Race FINAL MIXED III C (B Group)  
Place Team Name Time Race FINAL COLLEGE (B Group)  
Race FINAL WOMEN (B Group)   1 CACP 02:53.28   Place Team Name Time
Place Team Name Time 1 Davis Racing Dragons 2 02:32.00
1 Maxine Voltage 02:41.68 Race FINAL ALL FEM CANCER SURV  
Place Team Name Time Race FINAL 250 M  (A)  
Race FINAL MIXED I   1 Pink Phoenix 02:47.96 Place Team Name Time
Place Team Name Time 2 LA Pink Dragons 02:53.35 1 LARD 1 01:02.01
1 San Diego Dragon Boat 1 02:12.58 3 NAC Dragons 02:56.00 2 BAD 1 01:02.37
2 San Diego 02:13.06 3 Ripple Effect Fast 01:04.36
3 BAD 1 02:13.56 Race FINAL CORPORATE   4 Aero Dragons 01:04.78
4 Killer Guppies I 02:18.68 Place Team Name Time 5 San Diego Dragon 2 01:05.41
5 LARD 1 02:19.03 1 X-Generals 02:25.18 6 Hong Kong Freedom 01:06.30
2 Team DPW 02:25.47 7 San Diego Dragon 1 01:08.99
Race FINAL MIXED I (B Group)   3 SCE Electric Dragons 02:26.45 8    
Place Team Name Time 4 Aerospace Corporation 02:34.75
1 Diesel Fish 02:24.79 5 Kimlan 02:35.47 Race FINAL 250 M (B)  
6 Alpine 02:37.27 Place Team Name Time
Race FINAL MIXED II   7 Northrup Gruman 02:37.98 1 BAD Youth 01:04.01
Place Team Name Time 8 Earth Tech Galley Slaves 02:51.11 2 Holy C.R.A.P. 01:04.53
1 Phat Goons United 02:17.16 3 X-Generals 01:04.95
2 Suen Feng Loong 02:18.54 Race FINAL MASTERS   4 Davis Racing Dragons 2 01:05.20
3 Davis Racing Dragons 1 02:19.80 Place Team Name Time 5 Killer Guppies 01:08.79
4 LARD 2 02:21.50 1 San Diego 02:08.63 6 Da Tribe 01:10.78
5 UCLA 02:23.36 2 Team Imua 02:09.74
6 Elements (UCI) 02:24.40 3 NAC Dragons 02:36.53
7 Cal Dragonboat 02:44.50 4 Cerritos Dragon 02:49.49
5 Pink Phoenix 02:54.24
Race FINAL MIXED II (B Group)   6 LA Pink Dragons 03:05.34
Place Team Name Time
1 HK Freedom Dragon 02:28.32